Publikováno

Africký ježek přicházel o bodliny, zabrala přírodní regenerace

KLIENTEM JE AFRICKÝ JEŽEK

Jezek_2

kterému jsou dva roky a jenž váží necelý kilogram. Denně je krmen živými moučnými červy a v menším množství dokrmován běžnými psími granulemi, pije běžnou vodu z pražské vodovodní sítě. Od narození jej chovají v terarijní kleci v bytě.
V době letních veder, v průběhu června a července, začal mít mezi bodlinami velmi suchou šupinkovitou kůži. Chovatelka jej potírala olivovým olejem, což na chvíli pomohlo. Ale pak začal „pelichat“, bodliny mizely téměř před očima, když se pohladil, vypadala mu „hrst“ bodlin a byly viditelně prořídlé. Jiné viditelné symptomy nebyly přítomné, chutnalo mu, misku s červy vždy „vyluxoval“, běhal a hrál si.
Bylo doporučeno kapat na moučné červy Gynevet (čtyři kapky do misky s červy) a Omegavet (dvě kapky). Do napáječky pak přidávat Fytovet (dvě kapky). Červy s Gynevetem a Omegavetem pojídal naprosto bez problémů, stejně tak i přijímal vodu s Fytovetem z napáječky.
Bodliny začaly opět růst během dvou dnů po aplikaci, a to navzdory horkému počasí, které příliš nepomáhá regeneraci kůže. Během pěti dnů po aplikaci byly bodliny dorostlé již do poloviční až tříčtvrteční velikosti a objevovaly se stále nové a nové. Po týdnu aplikace byl podle chovatelky jeden den ježek nevrlý, zřejmě pro bolest, kterou způsobují nové bodliny pronikající přes kůži.
Po třítýdenní aplikaci byla učiněna přestávka a pak se pokračovalo ještě 10 dní v aplikaci Gynevetu a Fytovetu. Bodliny dorostly a již nepadají, kůže je bez šupin, ale zůstala sušší, proto byl opětovně nasazen Omegavet.

PADAJÍCÍ BODLINY. CO POMOHLO?
» Gynevet – do krmiva » Omegavet – do krmiva » Fytovet – do napáječky