Publikováno

Mopsíci slavili na Mezinárodní den zvířat

Pug dog on white banner
Pug dog on white banner

V NEDĚLI 4. ŘÍJNA před desátou hodinou dopolední se v útulné velké zahradě ve Vinoři začínají scházet pejskové, kterým se lidově říká placatky. Těchto pejsků se zploštělými čenichy je více plemen, ale dnes tu mají sraz výhradně mopslíci, neboť začíná Den mopse 2015. Každého pejska doprovází početná skupinka lidí, což slibuje velkou účast nejen pejsků, ale i páníčků a přátel mopsů. VESELÝ OD NAROZENÍ Mops neboli pug je nesmírně mírumilovné plemeno s vrozenou šťastnou a veselou povahou, kterou zásobí své okolí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Patří do kategorie „psů do kapsy“, neboť v kohoutku dorůstají výšky 25–28 cm a hmotnosti 6,3 až 8,1 kg. Srst ve zbarvení stříbrná, apricot, šedá či černá je vždy krátká, hladká a lesklá. Nikdy ne vlnitá. Zemí původu Mopse je Čína. V dávných časech předchůdci mopsů byli společníci buddhistických lámů. V evropských zemích se dočkal velké slávy díky tomu, že ovlivnil zdejší dějiny.
V roce 1572 v Holandsku zachránili mopsové svým štěkáním Viléma Oranžského před atentátem. Ihned se toto plemeno stalo miláčkem vládnoucího rodu Oranžského v Holandsku. Vilém III. v roce 1688 odcestoval s mopsem do Anglie, kde se rychle stal oblíbeným. V 18. století si mops získává velkou pozornost v Německu. V Rusku, Rakousku, Francii, Španělsku i v českých zemích jeho obliba také roste. Ale pojednou popularita upadá a na počátku 20. století je plemeno mopse téměř vymizelé. O návrat k popularitě se nejspíše zasloužila anglická královna Viktorie, a tak až do dnešní doby nad mopsem drží patronát Velká Británie. Dnes je mops známý jako výhradně společenské plemeno, které je oblíbené na celém světě. Toť k historii. A jak probíhalo setkání ve Vinoři? V 10.15 zahajuje program vedení Mops klubu. Mopsí den se pořádá mj. jako připomínka sv. Františka z Assisi, patrona zvířat, který patří mezi nejen nejvýznamnější a nejznámější, ale také mezi nejoblíbenější svaté. »
Svatý František nikdy nezapomněl na nemocná a opuštěná zvířata a proslul svým laskavým vztahem ke všemu živému. Je patronem Itálie, ekologie a také vlčat – nejmladších skautů. Jeho svátek se slaví vždy 4. října. Od roku 1994 je tento den i v ČR veden jako Mezinárodní den zvířat. Pejskové se účastní mnoha soutěží – běh za páníčkem na rychlost, běh přes překážky, nejrychleji snědený piškot, nejzakroucenější ocásek, módní přehlídka. Během soutěží je vyhlášena velká tombola. Energyvet, stejně jako v loňském roce, věnoval do tomboly hodnotné dary, na které se účastníci velmi těšili.
OČÍM POMŮŽE CYTOVET V poradně Energyvet jsme řešili především péči o oči. Mops má velké, vypouklé, kulaté oči a velmi často tito pejskové trpí jejich podrážděním. Na tento neduh je velmi vhodné použít Cytovet. Jak užívání vnitřní, tak i ošetření vnější roztokem Cytovetu v převařené vychlazené vodě dělá mopslíkům velmi dobře. Předchází se tak i zánětům rohovky.
Mops má velkou rýhu v horní části hned nad čenichem zakrytou převisem kůže. Zde se mu drží jak vlhkost, tak i sekret stékající z očí, různé zbytky jídla či hlíny a dalších drobků nasbíraných čicháním v přírodě. Proto tato skrytá část bývá často předurčena ke kožním komplikacím různého charakteru. Od svědění až po kožní mykózy apod. Předcházet komplikacím lze nejen pravidelným čištěním této rýhy, což každý majitel ví, ideální je pak čištění pomocí kapiček Audivet. Další neduh, který se v poradně opakovaně objevoval, představuje rychlé prostydnutí. Mnozí páníčkové měli zkušenost z loňského srazu, kdy si přivezli domů pejsky s nachlazením. Mopsové mezi soutěžemi rychle běhají, díky zploštělému čenichu jsou brzy unaveni a prohřátí polehávají v trávě. Je říjen a zem je již chladná. Pejskové pak rychle prostydnou. V takovém případě je potřeba co nejrychleji, nejlépe ihned, nasadit Virovet. Pejskům se rychle uleví. Na závěr léčby Virovetem můžeme pejska posílit vitaminovými tobolkami Biomultivet, které obsahují výhradně přírodní vitaminy a minerály. Už teď se opět těšíme na další Mezinárodní den zvířat, a tak v závěru zmiňme citát Jeffreyho Massona: „Pes a člověk mohou vytvořit tak silný vztah proto, že dokážou vzájemně pochopit své citové reakce. Pes má možná větší radost ze života než my a tento pocit z něj vyzařuje natolik silně, že se z něj těšíme i my lidé.“